Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 959 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

NIE POŻĄDAJ ŻONY BLIŹNIEGO TWEGO

sobota, 29 września 2007 16:46
Skocz do komentarzy

Prezentuje przepiękny tekst autorstwa Księdza Redaktora na temat czystości jak myślę, walki jak sądzę i wiary czego jestem pewna. 

 

NIE POŻĄDAJ ŻONY BLIŹNIEGO TWEGO cz. 2


 

 

Przypatrzmy się słowu Pana Jezusa: "Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa" (Mt 5,28). Owszem, jest w tych słowach również zakaz, ale jako coś pomocniczego i tymczasowego. Logika bowiem tej wypowiedzi zmierza do ukształtowania w człowieku takiego szacunku dla drugiej osoby i dla samego siebie, że zachowanie niegodne coraz bardziej będzie schodziło z pola naszej wyobraźni, a nawet - odważę się powiedzieć - fizjologii. To jest chyba jakoś tak: Na razie potrzebny jest jeszcze tobie, człowiecze, zakaz, ale staraj się nie dopuścić do tego, żeby przez posłuszeństwo zakazowi kumulowały się w tobie napięcia i niedosyty. Staraj się raczej w taki sposób doświadczać swojej płciowości, żeby zakazy się w tobie uniepotrzebniały. Katolicka etyka seksualna traci swoją duszę, jeśli widzimy ją głównie w perspektywie zakazów. Wówczas słusznie budzi nieufność, a nawet odrazę, bo nie jest już sobą, jest tylko jakimś bezdusznym trupem, który ją tylko przypomina. Otóż duszą tej etyki jest przeświadczenie o ponadziemskiej godności człowieka oraz niezwykłym zaufaniu, jakie okazał nam Bóg, stwarzając nas istotami płciowymi, zdolnymi dać początek nowym ludziom, podobnie jak my wezwanym do przyjaźni z Nim i do życia wiecznego. Taka jest tradycyjna nauka Kościoła. 
W dziedzinie naszych wewnętrznych odczuć i pożądań nie wszystko zależy od woli człowieka. Toteż w pracy nad naszym wnętrzem czymś fundamentalnie ważnym jest umiejętność odróżnienia grzechu myślę od pokusy, która przecież grzechem nie jest. Jeśli tego odróżnienia zabraknie, człowiek gotów fatalistycznie i bezbożnie sądzić, że grzechu nie da się uniknąć - i rzeczywiście zacznie wówczas grzechy popełniać. Uwaga ta odnosi się do wszystkich pokus. Jednego bowiem mogą trapić pokusy nieczyste, innego pokusy do nienawiści albo do zwątpienia w sens życia, a jeszcze innego jakieś myśli bluźniercze. Z pewnością nie jest to sytuacja miła patrzeć, jak moje wnętrze bulgocze ukrytą w sobie ciemnością. Koniecznie jednak trzeba wówczas zachować spokój ducha. Dopóki ja ich nie chcę, te myśli mnie nie brudzą, bylebym tylko lekkomyślnie sam ich na siebie nie sprowadzał.
Któryś z ojców pustyni porównywał diabła do psa, co krąży wokół jatki z mięsem, spodziewając się coś zyskać. Kiedy jednak widzi, że niczego nie dostanie, a nawet że jatka została zamknięta, przestaje spodziewać się korzyści dla siebie i odchodzi. W tym prostym porównaniu wyrażono wielką mądrość, że zwycięstwo nad pokusą chroni nas w dużej mierze od pokus następnych. W jakimś sensie można powiedzieć, że diabeł wie, u kogo może coś zyskać. Bo czyż nie zdarza się czasem i tak, że to człowiek pierwszy kusi diabła, żeby ten go kusił? Kiedy już jesteśmy przy ojcach pustyni, warto przypomnieć mądre spostrzeżenie niejakiego ojca Pojmena. Kiedy garnek jest gorący - mówił on - żadna mucha na nim nie siądzie. Dopiero gdy się ochłodzi, muchy obsiadają go gęsto. Krótko mówiąc: Jeśli człowiek jest gorący szacunkiem dla drugiego człowieka i miłością Bożą, nie będzie go kusiło ani rozbijanie cudzego małżeństwa, ani przelotna przygoda erotyczna; kiedy zaś natrafia na różnorodne przejawy współczesnej pornografii, ogarnia go raczej smutek i niesmak niż podniecenie.

Ks. Sławomir STRZYŻYKOWSKI

"Nasza Parafia" październik 2007 

 

 

Podziel się
oceń
0
0


Po sygnale zostaw wiadomość

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

sobota, 21 października 2017

Licznik odwiedzin:  90 355  

A czas płynie

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Ciągle szukam swojej Drogi

Jaka jestem nie wie nikt

Jestem kobietą, czuję się kobietą i lubię być kobietą.

What a Wonderful World - Louis Armstrong

[via FoxyTunes / Louis Armstrong]

Statystyki

Odwiedziny: 90355
Wpisy
  • liczba: 42
  • komentarze: 528
Bloog istnieje od: 3729 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl